Tabara Liteni 30 - 31 iulie 2018 cu tineri din Liteni si din Parohia Cozmesti - Vaslui

Viața parohiei August 2, 2018

In zilele 30 - 31 iulie a a vut loc in Parohia Liteni o tabara in care s-au adunat tineri din Parohia Liteni - Iasi si din Parohia Cozmesti Vaslui alaturi de preotul lor paroh Negel Ciprian. Tema a fost ”Biserica (Parohia) - spatiu al unitatii de credinta si de neam”. In prima zi, incepand cu ora 10, s-a vizionat doua filmulete pe baza carora s-au facut discutii pe grupe folosind metoda ”caroselul”, dupa care fiecare grupa, pe baza raspunsurilor date au alcatuit o poezie sau au transpus raspunsurile prin desen. Au fost diferite jocuri de destindere si concentrare. Spre seara a fost organizat un joc de footbal, baieti si fete, din care o repriza numita ”un altfel de footbal”. Apoi seara a continuat cu un joc de baloane cu apa, gratar, cantece si foc de tabara.

A doua zi, de dimineata, a fost oficiata Sf. Liturghie la care au participat tinerii, tot ei dand raspunsurile la strana. Apoi sesiune de incheiere, concluzii, jocuri si filmul taberei - poze din activitati.

Citește alte articole despre: Tabără de vară